Nyní 20 % sleva na všechny vintage brýle.

 

Více brýlí nalezneš u nás

v Jungmannově 4, Praha 1.

 

Otevřeno Út, St, Čt: 11-18

Kniha Brejle a okuliare, Design brýlí v Československu 1918-1992

Produkce brýlí v bývalém Československu je dosud neprávem opomíjenou kapitolou našeho designu a módy. Zčásti za to může fakt, že brýle byly dlouhou dobu považovány spíše za zdravotní pomůcku, dokonce za vadu rušivě zasahující do vzhledu člověka, než za svébytný módní doplněk. V předchozích letech proběhl první průzkum této oblasti, jehož výsledky nyní shrnuje tato publikace. Díky němu se podařilo objevit jak zajímavé archivní prameny, tak i shromáždit řadu artefaktů, z nichž je patrná bohatá tradice a vynikající kvalita československého brýlového návrhářství, a to i v porovnání se světovou produkcí.

Skladem
Kód: 708
950 Kč
Kategorie: Projekty

Brýle dnes vnímáme jako všední věc, jež nám připadá z podstaty velmi jednoduchá; stala se jakýmsi symbolem obyčejnosti, neboť ji mnozí z nás považují za součást sebe sama. Nicméně pokud se zaměříme na konstrukci a výrobu takového předmětu, ať již sériově či v originálních kusech, zjistíme, že se jedná o technicky dokonale propracovaný produkt, který prochází několika desítkami výrobních procesů, tak aby se dosáhlo kýženého výsledku: dobře padnoucích brýlí.

Ač se to na první pohled nemusí zdát, brýle jsou rukodělným řemeslem, na něž se však v naší krajině téměř zapomnělo.

Neznáme-li, jak jsou brýle vyráběny, jaká je historie jejich vývoje, nevíme ani, jak je správně vybrat. Přitom současným pohledem je nosí stále větší počet očí.

Tato kniha, mapující odvětví výroby brýlí na území Československa, tak přináší celkový vhled do oblasti dějin lokálního brýlového návrhářství přístupný široké veřejnosti, avšak může se také stát manuálem začínajícího designéra brýlových obrub či příručkou odborníka z oboru oční optiky.

 

Ku příežitosti stejnojmenné výstavy

v Retromuseu Cheb v termínu 13. ledna až

3. dubna 2022 vydala Galerie výtvarného

umění v Chebu.

Text: Ondřej Vicena, Neil Handley

Fotografie: Adam Křena, Jiří Gordon

Ilustrace na obálce: Maria Makeeva

Grafická úprava a sazba: Ondřej Gerik

ISBN 978–80–87395–48–6

Zpět do obchodu